FOTO: Grad Novi Sad
Članica Gradskog veća za ekologiju, energetsku efikasnost i zaštitu životne sredine Vanja Petković od 29. juna do 8. jula učestvuje u Pekingu na međunarodnom seminaru posvećenom zaštiti životne sredine koji organizuje Centar za edukaciju i komunikacije Ministarstva ekologije i životne sredine Kine.
- Učešće na ovom seminaru predstavlja dragocenu priliku za razmenu iskustava i upoznavanje sa savremenim politikama i rešenjima u oblasti zaštite životne sredine, klimatskih promena i održivog razvoja. Novi Sad je danas prepoznat kao grad koji sistematski ulaže u zelenu tranziciju i očuvanje prirodnih resursa. Posebno smo ponosni na činjenicu da smo nosioci prestižne titule Grad vlažnih područja, kao prvi grad na Balkanu koji je dobio ovo međunarodno priznanje. Istovremeno, nastavljamo da razvijamo biciklističku infrastrukturu, širimo zelene površine, podstičemo reciklažu i sprovodimo brojne mere usmerene ka unapređenju kvaliteta životne sredine. Kroz program subvencionisanja bicikala, koji je Novi Sad prvi pokrenuo u Srbiji, do kraja ove godine imaćemo gotovo 9.500 sugrađana koji su uz podršku Grada nabavili bicikl, dok je kroz programe energetske sanacije podršku dobilo oko 1.300 domaćinstava. To su konkretni rezultati koji pokazuju da odgovorne ekološke politike direktno doprinose kvalitetnijem životu građana - izjavila je Vanja Petković.
Seminar obuhvata predavanja vodećih kineskih stručnjaka o razvoju čiste i obnovljive energije, ekološkom planiranju, klimatskim politikama i iskustvima Kine u realizaciji nacionalne strategije usmerene na unapređenje životne sredine i održivi razvoj. Osim toga, učesnici će imati priliku da se upoznaju sa primerima dobre prakse u oblasti očuvanja biodiverziteta, razvoja zelene ekonomije i održivog turizma.