Poraz srpske džudistkinje na startu Svetskog prvenstva u Budimpešti

Na otvaranju Šampionata u glavnom gradu Mađarske, Pančevka Andrea Stojadinov izgubila je meč od Ruskinje Marine Voroboeve.

13 Jun, 2025
Blog Image

Strahinja Bunčić (beli kimono) Foto: EJU

Andrea je vodila "rovovski rat" sa Ruskinjom u najlakšoj ženskoj kategoriji - do 48 kilograma, i na kraju je poražena u produžetku meča, posle 6:15 minuta žestoke borbe. Od Andree se očekivao uspešan start na Šampionatu sveta u Mađarskoj, pogotovo što je ove godine na Evropskom prvenstvu, održanom aprila u Podgorici, osvojila bronzanu medalju.

Zlatnu medalju u kategoriji do 48 kg na Svetskom prvenstvu u Budimpešti osvojila je Italijanka Asunta Skuto. Srebro je pripalo Abibi Abužakjanovoj iz Kazahstana, dok su bronze izborile Japanka Vakana Koga i Špankinja Laura Martines Abelenda.

U konkurenciji muškaraca u kategoriji do 60 kg, titulu je osvojio Japanac Rjuju Nagajama, srebro Romain Valdije Pikar iz Francuske, a bronze Ajub Blijev iz Rusije i Jolk Kazirbjek iz Mongolije.

Šampionat u Budimpešti se zahuktava, i drugog takmičarskog dana, u subotu 14. juna, Srbija će imati dvoje predstavnika na tatamiju. U muškoj konkurenciji, u kategoriji do 66 kg, Strahinja Bunčić će na startu turnira da se bori protiv predstavnika Kipra, Georgijusa Balarjišvilija. 

Naturalizovani Kipranin, poreklom iz Gruzije, nije rival za potcenjivanje. Osvojio je titulu prvaka Evrope, ali, ne onu pravu. Pobedio je na Šampionatu malih evropskih država, održanom 2024. godine. Te sezone je osvojio i prvo mesto na Openu Rima u kalendaru takmičenja Evropskih kupova. Bunčić je prošle godine na Olimpijskim igrama u Parizu osvojio peto mesto u kategoriji do 66 kg i bio "tako blizu, a tako daleko" od osvajanja željene olimpijske bronze.

 U ženskoj konkurenciji, u kategoriji do 52 kg, na tatami će u subotu da izađe Nikolina Nišavić. Njena rivalka na startu će da bude Kanađanka Evelin Beaton, 20-godišnja takmičarka, koja je ove godine na Šampionatu Panamerike i Okeanije održanom u Santijagu, glavnom gradu Čilea,osvojila prvo mesto. Nikolina je ove godine u maju, na Evropskom kupu u Sarajevu, osvojila treće mesto.

Srbija na Svetskom prvenstvu u Budimpešti ima 11 predstavnika, sedmoricu u muškoj i četiri u ženskoj konkurenciji. Pored troje pomenutih, boje Srbije u glavnom gradu Mađarske braniće Bajsangur Bagajev (73 kg), Nemanja Majdov i Miljan Radulj (90 kg), Aleksandar Kukolj i Bojan Došen (100 kg), i Igor Vračar (+100 kg) u muškoj, i Marica Perišić (57 kg) i Milica Žabić (+78 kg) u ženskoj konkurenciji.

U nedelju 15. juna na tatami će da izađu Bajsangur Bagajev i Marica Perišić. Indiviualne borbe na Svetskom prvenstvu u Budimpešti se završavaju 19. juna, kad će Srbija na borilištu da ima Igora Vračara i Milicu Žabić.

Šampionat se završava timskim nadmetanjem u miks konkurenciji, 20. juna. Srbija se nije prijavila za to takmičenje.